Загублені в джунглях Гватемали
14 днів
€ 1690 / з людини
Місце зустрічі
Гватемала Сіті, Гватемала
Місце закінчення подорожі
Гватемала Сіті, Гватемала
Час подорожі:
Про подорож
Ідея цієї подорожі народилася спонтанно.
Коли більша частина Земної кулі закрилася і коли нікуди не можна - найкращий час їхати в Країну кетсаля. Так називають Гватемалу, на гербі якої красується цей дорогоцінний птах. Птах, який є символом свободи і жодного дня не може прожити в неволі. Птах, дивлячись на якого древні народи Мезоамерики вигадали свої міфи про Кетцалькоатля - пернатого змія, який створив їх Світ.
Гватемала магічна країна, чим більше про неї дізнаєшся, тим більше вона проникає в тебе. Тут в непрохідних джунглях досі заховані від людських очей стародавні міста майя, покинуті ними тисячу років тому. А нащадки цього дивного народу, які створили колосальні піраміди, палаци, поховольні храми на початку нашої ери та залишили незліченну кількість загадок для істориків, зараз складають більше половини населення Гватемали. Вони сприйняли реальність, що прийшла до них 500 років тому, але іноді в їх церквах Христос зображений чорним, подібно божеству майя Тескатліпоке, в якого була чорна шкіра, вони влаштовують грандіозний Хресний хід на Страсний тиждень і вшановують своїх богів прямо в християнських храмах. Вони раді тому, що в їх країну приїжджають іноземці та із задоволенням показують їм Машімона - божество, втілене в ляльці, яку одягають, поять і не залишають без сигари.
Скажемо чесно, ми з величезним нетерпінням чекаємо зустрічі з цією країною, щоб побачити:
-
її древню столицю Ла Антигуа;
-
всесвітньо відомі археологічні комплекси древніх міст Ішімче, Сейбаль, Тікаль та Зооморфи Кірігуа;
-
заховані від всіх глибоко в джунглях міста Ель-Мірадор, Ель-Тінталь, Агуатека;
-
захід сонця з вершини піраміди Ла Данта - найбільшої в Мезоамериці;
-
старе торгове місто Чічікастенанго;
-
озеро Атітлан в оточенні вулканів та індіанських містечок на його узбережжі;
-
чарівну птицю кетсаль;
-
місто народу гаріфуна - Лівінгстон, що назване на честь американського політика, який створив громадянський кодекс Луїзіани в 1825 році.
І для цього нам потрібно буде:
-
проїхати країною 1500 км на автомобілі;
-
пройти майже 80 км лісовими стежками до закинутих міст Ель-Мірадор та Ель-Тінталь;
-
проплисти на човні річою Ріо-ла-Пасіон до руїн Агуатеки;
-
скуштувати традиційну кухню народів Гватемали;
-
оцінити смак гватемальської кави і рому;
-
скупатися в смарагдових лагунах на вапняному мості, під яким тече ріка Кахабон.
Програма
1 день. Гватемала – Ла Антигуа
Збір групи в 11-00 в аеропорту Гватемала-Сіті.
Переїжджаємо в Ла Антигуа (орієнтовно година в дорозі), заселяємося в готель / апартаменти і йдемо знайомитися з містом.
Одразу визначимося з усіма «Гватемалами»:
- Гватемала - назва країни, яку придумали іспанці, по-ацтекськи означає «місце, де багато дерев»;
- Гватемала-сіті - сучасна столиця держави з мільйонним населенням та найбільше місто Центральної Америки;
- Гватемала - Антигуа або просто Ла Антигуа - стародавня столиця, яка раніше носила назву Сантьяго-де-лос-Кабальєрос - саме вона нас і цікавить, оскільки, по суті, є містом-музеєм, включеним до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Ла Антигуа, побудована в XVI столітті іспанцями, була зруйнована землетрусом 29 червня 1773 року в день Святої Марти. Напевно, це був не перший землетрус, адже місто знаходиться в долині, оточеній трьома вулканами, тому іспанці вирішили перенести столицю до Нової Гватемалу (Гватемала-сіті) від гріха подалі. А старе місто продовжувало жити і розвиватися, зберігши свою душу в мощених вуличках, в стінах першого в країні університету, в численних храмах і церквах, частина з яких так і залишилися в напівзруйнованому стані. Наше знайомство з Гватемалою починається саме в цьому місті.






2 день. Ла Антигуа – Ішімче – національний парк Атітлан – Сантьяго-Атітлан
Виселяємося та виїжджаємо з готелю о 8-00. Наша перша зупинка - древнє місто Ішімче (або Іскімче мовою корінного народу).
Місто було столицею народу какчікель, який сформувався в результаті розпаду імперії майя. Історія цього народу записана в XVI столітті на мові какчікель латинськими буквами, вже після приходу іспанців в «Анналах какчікелей» (Anales de los Cakchiqueles). Там розповідається про те, як на землі какчікелів прийшов народ кіче (деякі історики пов'язують їх з тольтеками) і спочатку вони жили в мирі та злагоді в місті Кумаркадж. Однак в кінці XV століття в результаті незначної сварки між торговкою хлібом з народу какчікель та солдатом кіче, знатні какчікелі в 1470 році пішли з міста і заснували Ішімче. І, як водиться, між сусідами почалася тривала ворожнеча. Какчікелі навіть вступили в союз з іспанцями, щоб допомогти їм підкорити кіче, і в 1524 році Ішімче став столицею королівства Гватемала. Але все закінчилося дуже швидко і не дуже добре. Спочатку в місто прийшла завезена іспанцями віспа, а дружба з чужинцями обернулася непомірними податками і какчікелі вирішили розірвати альянс, в результаті місто було спалене і покинуто іспанцями в 1530 році.
Сьогодні археологічний комплекс Ішімче налічує понад сто п'ятдесят древніх споруд, але до огляду доступні лише кілька пірамідальних храмів, палаців із залишками фресок і два мезоамериканських майданчика для гри в м'яч.


Після огляду Ішімче їдемо в національний парк Атітлан, орієнтовний час прибуття близько 11-30.
Атітлан це безстічне озеро, що заповнило кратер вулкана, виверження якого відбулося близько 85 тис. років тому. Глибина озера досить значна - 340 метрів. Озеро дуже мальовниче, не дарма древні майя його називали «Місцем, де веселка знаходить кольори». Поруч з озером на висоту понад 3 тисячі метрів підносяться три вулкана, а по берегах розташувалися індіанські села. У парку прокладені туристичні маршрути, ми виберемо самий мальовничий і, можливо, знайдемо те місце, де народжується веселка. У нас буде на це три години і якщо небо прибереже веселку на наступний раз, то птахів і носух ми зустрінемо напевне.



О 14-30 виїжджаємо в Сантьяго-Атітлан. Тут нас чекає вкрай незвичайна зустріч з давнім богом майя.
Його називають Машімон (місцеве населення вважає за краще називати його Сан-Симон). Гватемальці поклоняються цьому богу, обкурюючи його манекен сигарним димом чи вставляючи йому в рот сигару, «даючи йому покурити самому». Цей язичницький бог «живе» щороку в новій сім'ї, яку вибирають після Страсного тижня - члени сім'ї стають служителями Машімона, вони звільняються від роботи і цілий рік п'ють та курять разом з ним. Будинок, де знаходиться Машімон, стає місцем паломництва, послідовники культу бризкають на Божество і один на одного ромом - таким чином відбувається обряд очищення.
На ніч зупиняємося в готелі / апартаментах.


3 день. Сантьяго-Атітлан - Сан-Педро-ла-Лагуна - Сан-Маркос-ла-Лагуна – Чічікастенанго - Кобан
Сьогодні у нас довгий переїзд і насичений день, тому виїжджаємо о 7 ранку. Проїжджаючи дорогою вздовж озера Атітлан, зробимо кілька зупинок, щоб побачити Сан-Педро-ла-Лагуна та випити ранкову каву в Сан-Маркос-ла Лагуна з місцевим шоколадом, який тут роблять, додаючи корицю, апельсин, м'яту та перець чилі.



О 10-00 залишаємо озерний край і до 12-00 прибуваємо в Чічікастенанго (або Чічі). Чічі задовго до приходу іспанців був торговим містом і звався Чавьяр. Іспанці практично побудували нове місто, вони зруйнували святині індіанців, щоб привчити їх жити за новими правилами. Але 500 років, що минули з часу висадки іспанських конкістадорів в Новий Світ, не змогли викорінити стародавні вірування місцевих народів - в Гватемалі це відчувається на кожному кроці, а в Чічікастенанго спеціально їдуть, щоб побачити індіанські язичницькі обряди в християнських храмах.
Церква Санто-Томас збудована на місці індіанської піраміди, яка навіть не була зруйнована повністю, її ступені - це сходи, що ведуть в християнську церкву, і швидше за все, під нею знаходяться залишки правителів какчікель. Відвідування цієї церкви ламає всі правила і канони, існуючі в голові західної людини - справа в тому, що в католицькому храмі проводять язичницькі обряди, а на його ступенях стоїть священний вівтар, де горить вогонь, в якому спалюється старий мотлох, символізуючи очищення від злих духів .
Перед християнською капеллою дель Кальваріо також є вівтар зі священним вогнем, а в самій капеллі шаман передбачає майбутнє місцевим жителям.
Але і це ще не все. У декількох хвилинах ходьби від центру міста на пагорбі знаходиться святилище Паскуаль Абах. У центрі нього стоїть ідол Бога землі та родючості, оточений християнськими хрестами. Вважається, що раніше він перебував у піраміді, замість якої збудували церкву Санто-Томас. Ідолу приносять пожертву у вигляді пахощів, сигарет, квітів, а іноді і курей.
Індіанці допускають іноземців до святилища, мабуть розуміючи, що вони приходять з цікавості і спостерігатимуть здалеку, нікого не турбуючи, але ставляться вкрай негативно, якщо побачать фотокамеру.






Далі наш шлях лежить в Кобан. Приїдемо в готель / апартаменти пізно ввечері.
4 день. Кобан – Біотопо де кетсалес – Семук Чампей – Ланкін.
Виїзд з готелю / апартаментів j 8-00. Через годину приїжджаємо в заповідник Біотопо де кетсалес. Тут мешкає один з рідкісних птахів на Землі - кетсаль (кецаль). Цей дорогоцінний птах є національним символом свободи Гватемали і зображений на гербі цієї країни, а також кетсалем називається місцева грошова одиниця.
Кетсаль-самець має яскраво-зелене оперіння з металевим блиском, у нього червона грудка і розкішні хвостові пір'їни, за рахунок яких довжина самця може досягати 120 см. Зелене оперіння є атрибутом головного бога народів Мезоамерики - Кетцалькоатля - пернатого змія, який вважався творцем Світу, творцем людей і засновником культури. Сліди його шанування зустрічаються серед руїн стародавнього Теотіукана. Стародавні індіанці використовували пір'я кетсалів для прикраси церемоніального одягу верховних правителів і жерців, а майстри, які вміли робити богоподібний одяг цінувалися на вагу золота.
Ми постараємося побачити цю дивну птицю, гуляючи мальовничими лісовими стежками заповідника.



Виїжджаємо із заповідника о 12-00, попереду у нас зупинка на річці Кахабон (орієнтовно приїдемо о 15-30). Особливість місцевого рельєфу ховає річку під землю, своєрідний вапняковий міст, на поверхні якого знаходяться ступінчасті басейни зі смарагдовою водою, які звуться Семука Чампі (що означає «там, де річка ховається під камінням»). Тут ми проведемо залишок дня, можна скупатися або піднятися на оглядовий майданчик, а можна просто розслабитися і насолоджуватися дивовижним видом.
О 18-00 виїжджаємо до міста Ланкин, що в 10 км. Ніч в готелі / апартаментах.


5 день. Ланкін – Сейбаль – Сайясче – Агуатека – Флорес
Виселяємося та виїжджаємо з готелю / апартаментів о 8-00.
Сьогодні день древніх міст. Орієнтовно о 13-00 приїжджаємо в археологічний парк Сейбаль. Це було найбільше місто майя в басейні річки Ла-Пасіон. Місто виникло ще до нашої ери і активно розвивалося в 400 - 200 роках до н.е. У VI столітті н.е. майже на ціле століття було покинуте, але потім знову було заселено. У 735 році н.е. місто потрапило під владу сусідньої держави Дос-Пілас і всі історичні пам'ятники, що існували до цього періоду, були знищені. Зате після завоювання Дос Піласем про новий 150-літній період існування Сейбаля залишилося достатньо свідчень в камені. На стелі, виявленій в Агуатеці, верховний правитель Сейбаля зображений під ногами правителя Дос Пілас. Археологами були знайдені стели в інших стародавніх містах, де говорилося про те, що завойовники Сейбаля знищили гліфи на більш ранніх пам'ятках Сейбаля, таким чином знищивши їх історію і писемність. Але Сейбалю судилося відродитися. У IX столітті він знову стає найбільшим містом регіону, його населення досягає 10 тисяч. Архітектура і кераміка того часу свідчить про торговельні зв'язки з північними державами з узбережжя Мексиканської затоки. Сімнадцять стел, створених між 849 і 889 роками, демонструють суміш стилів майя та інших країн, наприклад, зображення божества з центральної Мексики Еєкатля (чоловік в масці з дзьобом) якраз свідчить про це. За даними розкопок в цей період в місті було 4 площі, 31 скульптурний монумент, 56 стел, 22 вівтаря і 2 поля для гри в м'яч.
Занепад Сейбаля пов'язаний із загальним занепадом цивілізації майя в X столітті, місто буде покинуте в 930 році.
Ми побачимо в Сейбалі залишки колишньої слави: близько 20 стел і два храми, один з яких використовували для астрономічних спостережень.



Далі наш шлях лежить в місто Сайясче, що на березі річки Ріо-ла-Пасіон. Звідси наша подорож продовжиться на човні в древнє місто Агуатеку, саме туди, де кам'яні стели зберегли записи про історію падіння Сейбаля.
Після годинної подорожі річкою нам необхідно буде ще пройти по стежці, піднявшись безпосередньо до руїн городища. Відомо, що місто існувало з II століття до н.е. по IX століття н.е., хоча більш древні поселення тут були ще з 300 років до н.е. Агуатека була побудована на вершині вапнякової скелі висотою 90 метрів і була оточена оборонними стінами, довжина яких близько 5 км. Місто виявили в 1957 році, тут збереглися останки палацових будівель і кам'яних стел, будинки багатих городян, а також недобудований храм. Археологи вважають, що в IX столітті він перебував на стадії будівництва, коли місто піддалося нападу і було пограбовано. Це сталося в 830 році н.е. Про непередбачений напад свідчать предмети побуту городян і цінні речі, залишені в будинках на звичних місцях або розкидані в поспіху втечі. Через такий багатий матеріал для дослідження Агуатеку порівнюють з Помпеями.



Коли почне сутеніти ми повернемося на човні в Сайясче, звідки на автомобілі приблизно за 2 години доїдемо до готелю / апартаментів у Флоресі.
6 -10 дні. Флорес – національний парк Ель-Мірадор – Флорес
Сьогодні починається сама незвичайна частина нашої подорожі - похід в джунглі до стародавніх міст майя.
Недалеко від кордону з Мексикою в джунглях Гватемали є національний парк Ель-Мірадор, де в 30-х роках XX століття були виявлені стародавні міста майя. Історики відносять виникнення первинних поселень до 1000-800 років до н.е., на місці яких до 350 років до н.е. народ майя побудував міста з пірамідальними храмами і палацами, що проіснували аж до IX століття н.е. Міста були закинуті і поглинені лісом, а перші розкопки почалися лише в кінці XX століття. Зараз там працюють археологи і вже можна побачити деякі з цих міст, але більша частина будівель навіть не звільнена від тисячолітньої рослинності - джунглі вкрай неохоче віддають людині те, що вони зберігали століттями.
Щоб дістатися до стародавніх міст і побачити те, що до сих пір довелося побачити небагатьом, необхідно йти пішки. Нас будуть супроводжувати два місцевих гіда, кухар і погонич мулів, які забезпечать доставку нашого багажу, необхідного спорядження і продуктів. Ночувати будемо в наметах в таборах, розташованих, практично, на території стародавніх міст Ель-Мірадор і Ель-Тінталь, що знаходяться на відстані 8-годинного переходу один від одного.
Основною перлиною нашої подорожі, безумовно, є місто Ель-Мірадор . Дослідники вважають, що воно будувалося за проектом, який передбачає систему каналів, призначених для відведення дощової води, кожна платформа і кожна площа в місті спроектовані так, щоб вода спрямовувалася в спеціальні центри для її збору - саме це дозволило Ель-Мірадору зайняти домінуюче місце в регіоні .
Місто будувалося на платформах (природних або штучних підвищеннях), на одній з яких знаходиться Велика піраміда Ла Данта, що вважається найвищою з виявлених в Мезоамериці - її висота 72 метри. Будівництво цієї піраміди датується 300 р до н.е. За підрахунками археологів на її зведення було потрібно 15 мільйонів людино-днів.
Вранці першого дня, о 4:45 за нами приїжджає автомобіль, і через 2,5 години ми прибуваємо в село Кармеліта, від нього до Ель-Мірадора 37 км. Після сніданку виходимо на маршрут, час у дорозі 6-7 годин, 19 км. Ночуємо в Ель-Тінталі.
Другий день - перехід в Ель-Мірадор, час у дорозі - 7-8 годин, 23 км.
Третій день - на світанку піднімаємося на одну з пірамід і зустрічаємо сонце, що сходить над джунглями, де зеленими пагорбами височіють вершини пірамід, які зберігають свої таємниці під захистом лісу. Весь день ми проведемо в місті Ель-Мірадор. Перехід до піраміди Ла Данта займе 45 хвилин. На її вершину ми піднімемося на захід сонця.
Четвертий день - повертаємося в Ель-Тінталь, час у дорозі - 7-8 годин, 23 км.
П'ятий день - повертаємося в Кармеліту, час у дорозі - 6-7 годин, 19 км, і далі у Флорес, ночуємо в готелі / апартаментах.






11 день. Флорес – Тікаль – Лівінгстон
Ранній виїзд з готелю / апартаментів, о 4:30, їдемо на світанок в Тікаль.
Можливо, в годину, коли сонячні промені освітять верхівки пірамід ми почуємо голоси духів, адже Тікаль так і перекладається - «Місце, де можна почути голоси духів». Ця назва дана сучасними нащадками майя, і напевно, тут вони чують голоси своїх предків.
У давнину це місто було столицею Мутульского царства і носило назву Йаш-Мутула (місце, де багато зелених птахів), воно є одним з найбільших міст, побудованих народом майя. У Тікаля збереглося більше 3 тисяч споруд: піраміди з храмами на вершинах, площі для гри в м'яч, святилища, палаци знаті, церемоніальні платформи. Багато зі споруд міста прикрашені орнаментами, барельєфами і кольоровою керамікою. Різьблені написи на стінах міста і стелах розповідають про його історії. Тікаль займав площу 60 кв. км, а з I по IX століття нашої ери тут проживало більше 100 тисяч чоловік, але він, як і багато міст майя, припинив своє існування до 900 року н.е. Місто було знайдено в 1848 році, але постійні дослідження почалися тільки після 1956 року.
Археологічний комплекс Тікаль розташований в однойменному національному парку, гуляючи стежками якого можна побачити тропічних птахів, носух або незвільнені від вікової рослинності піраміди.






Близько 11-00 виїжджаємо з Тікаля і до 16-00 прибуваємо в Пуерто-Барріос.
Далі на поромі переїжджаємо в Лівінгстон і заселяємося в готель / апартаменти. Тут у нас 2 ночі.
12 день. Лівінгстон.
Ми на карибському узбережжі, в Лівінгстоні - місті, в яке можна потрапити тільки на поромі. Туди немає сухопутної дороги.
Воно дуже колоритне, тут проживає народність гаріфуна, що виникла в результаті злиття африканської, карибської, європейської культур. Все почалося з того, що в XVIII столітті в Карибському морі зазнали аварії два судна, що перевозили рабів з Нігерії. Раби врятувалися, дісталися до одного з Антильських островів, змішалися з островітянами і французькими поселенцями, що мешкали там. Через якийсь час англійці переселили їх на острів Роатан, а вже звідти вони розселилися по узбережжю. Зараз гаріфуна проживають на березі Карибського моря на території Гватемали, Белізу, Гондурасу, більш того, вони зберегли свої мову, традиції і танці, які включені до Списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
Наш готель на березі бухти Аматіка, що в затоці Гондурасу, і чим зайнятися в цей день, кожен може вибрати на свій смак. Його можна провести на пляжі, можна побродити вулицями з різнокольоровими дерев'яними будинками, спостерігаючи за неспішним життям городян, можна влаштувати гастрономічний тур по місцевим кафе і ресторанчикам, знайомлячись з місцевою кухнею, при цьому обов'язково покуштувати суп тападо, зварений з морепродуктів на кокосовому молоці, можна ввечері заглянути на якусь вечірку послухати реггі та, можливо, своїми очима побачити танці гаріфуна.


13 день. Лівінгстон - Археологічний парк Киригуа - Сан Агустін Акасагуастлан- Гватемала-сіті
Виселяємося з готелю і виїжджаємо з Лівінгстона о 9-00. Сьогодні важкий день, нам необхідно проїхати близько 300 км до Гватемала-сіті. По дорозі ми зробимо зупинку в археологічному парку Киригуа і в містечку Сан Агустін Акасагуастлан.
У археологічний парк Киригуа, включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ми приїдемо орієнтовно через півтори години після виїзду з Пуерто-Барріос. Цей невеликий комплекс примітний тим, що тут немає звичних пірамід, унікальність цього місця в величезних монументах - стелах, на яких подібно вірменським хачкарам і колисковим камінням, вирізані картини, що розповідають історію стародавнього міста Киригуа.
Мовою майя місто називалося "Ек Наб", що означає "Чорне озеро". Його історія, записана в камені, свідчить про те, що в V столітті н.е. він, також як і гондурасский Копан, був утворений колоністами з Тікаля як розширення зони впливу знаменитого міста, і первинно підкорявся Копану. У 738 році імператор Киригуа Каваку Скай здобув перемогу у війні з Копаном і місто стало незалежним. У Киригуа повідомлення про перемогу було висічено на чотирьох стелах, а зображення Каваку Ская, при якому місто розпочало своє золоте століття, викарбовано в камені неодноразово. Каваку Скай помер в 785 році н.е., а всі згадки про місто припиняються з IX століття.
Але найдивовижніше в Киригуа - це зооморфи. Так назвали величезні кам'яні вівтарі, цілком вирізані з гігантських брил пісковику, у вигляді фантастичних або реальних тварин, але з людськими рисами, які уособлюють різні божества.



Подальший наш шлях лежить в Сан Агустін Акасагуастлан. Це невелике містечко в колоніальному стилі, де ми зупинимося побачити білосніжну церкву і випити чашку кави перед прибуттям до столиці.



Після прибуття в Гватемала-сіті заселяємося в готель / апартаменти.



14 день. Гватемала-сіті
Програма закінчена.
Виліт додому з Гватемала-сіті.
При можливій зміні епідеміологічної ситуації програма буде коригуватися в залежності від режиму роботи пам'яток та інших обставин.
Що включено
У вартість включено:
- проживання в готелях / апартаментах, 2-місне поселення, крім днів під час трекінгу в джунглях;
- проживання в наметах під час трекінгу в джунглях;
- транспортне забезпечення по всьому маршруту, проїзд на мікроавтобусі чи автомобілі;
- 5-ти денний трек в джунглі, 3 гіди (іспаномовний, англомовний та україномовний), повар, мули та погонич мулів, харчування під час треку, бівуачне спорядження;
- трансфери з аеропорту та назад, якщо Ви прилітаєте та відлітаєте з групою;
- групова медична аптечка;
- супровід гіда;
- консультації щодо поїздки, страховки;
- при потребі допомога в купівлі авіаквитків.
У вартість не включено:
- авіаквитки (в обидві сторони, кожен учасник купує сам або разом з групою, при необхідності допомога організатора);
- вхідні квитки у всі платні пам'ятки та нацпарки;
- вартість подорожі на човні в Агуатеку (орієнтовно 25-30 євро з особи);
- харчування (крім сніданків, які включено у вартість проживання в готелях та харчування під час трекінгу, див. вище);
- страховка.
€ 1690 / з людини
Місце зустрічі
Гватемала Сіті, Гватемала
Місце закінчення подорожі
Гватемала Сіті, Гватемала
Час подорожі:
або напишіть нам на
Підписатися на новини по туру "Загублені в джунглях Гватемали"
€ 1690 / з людини
Місце зустрічі
Гватемала Сіті, Гватемала
Місце закінчення подорожі
Гватемала Сіті, Гватемала
Час подорожі:
або напишіть нам на